Kea – wcielenie trojańskiego wodza – „Pozdrowienia z Antypodów” cz. IV

keaNestor był mitycznym królem i wojownikiem z czasów wojny trojańskiej, który dożył sędziwego wieku i stał się symbolem zdobywanego wraz z wiekiem doświadczenia i mądrości. Górskie papugi Nowej Zelandii kea i kaka, jako należące do ptasiej elity intelektualnej, noszą dziś jego imię. (Nestor) kea – po łacinie Nestor notabilis – z dodatkowym przydomkiem ‚szlachetny’ – uchodzi za ptaka bardzo bystrego i mądrego. Być może jednak to mniej znana kaka jako pierwsza została tak nazwana przez angielskiego przyrodnika i ojca australijskiej ornitologii Johna Lathama. Lekka siwizna na głowie nestora kaka potęguje wrażenie mądrego wyglądu tego inteligentnego ptaka.

Kea jest bez wątpienia nazwą dźwiękonaśladowczą. Ptak ten jako częsty padlinożerca, a nieraz i bezwzględny stręczyciel i morderca owiec, nie ma w niektórych kręgach dobrej reputacji. Swoją śmiałością i apetytem na prowiant zjednał sobie sympatię turystów i jako częsty gość przy górskich szlakach stał się jednym z ptasich symboli Nowej Zelandii. Utrwaliła to także literatura, jak choćby książka dla młodzieży „Dziób księżyca”, w której Nowozelandczyk Philip Temple opowiada o losach trzech młodych papug kea: Twardodzioba, Skrika i Pióro-Pusza.

„Kiii-aa, kiii-aa” niemal ucichło nad stokami Alp Południowych, podobnie jak głosy dziesiątków innych nowozelandzkich gatunków ptaków po przybyciu Europejczyków. Nestorom udało się przetrwać ludzkie oblężenie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s