Rudawa, zielonawa, żółtawa – ptaki o nieśmiałej kolorystyce

Ryc. Hanna Muchowska – akwarela – Jaskółka rudawa

Jaskółka, która niedawno zagościła na stawach w Pietkowie, nie jest ruda lecz rudawa. Rudy jest rudzik, ruda jest kania, rudą głowę ma dzierzba rudogłowa. Jaskółka zaś jest nieśmiało i nienachalnie rudawa – ma rudawy kuper i obrożę na karku. Podobnie jak wójcik jest świstunką zielonawą, a dwa inne blisko z nim spokrewnione gatunki „Phylloscopusów” są odpowiednio żółtawe i złotawe. Skromnie złotawy jest także jeden z trznadli.

Mówi się, że obserwatorzy ptaków rozróżniają i nazywają kolory tak samo dobrze jak kreatorzy mody. Idąc więc za opisem z Collinsa, można zauważyć, że jaskółka rudawa jest przepasana w „bioderkach” rdzawoczerwonym pareo, a na szyję ma zarzucone rdzawobrązowe boa. Ogólnie zaś jej odzież wrażenie sprawia rudawe.

Naukowa nazwa jaskółki rudawej Cecropis daurica to dosyć egzotyczna „zbitka” odległych geograficznie eponimów. Cecropis to ze starogreckiego Atenka – mieszkanka Aten – od dawnej nazwy Aten – Cecropia (od pierwszego mitycznego króla Aten Cecropsa). Daurica zaś czyli dauryjska, to ta, która pochodzi z Daurii (Даурия) – górskiej krainy na dalekim azjatyckim Zabajkalu. Jednym słowem zatem jaskółka ta to Atenka zabajkalska

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s