Nazwa kiwi Was zadziwi – „Pozdrowienia z Antypodów” cz. I

OLYMPUS DIGITAL CAMERA„Pasta kiwi but ożywi” – to znany slogan reklamowy australijskiej pasty do butów. Ale kiwi w Australii nie występują. Podobno inspiracją dla tej nazwy australijskiej marki było pochodzenie żony założyciela firmy Williama Ramsaya. Z czasem słowo to zrobiło globalną karierę.

Mniej więcej W latach ’60 XX wieku nazwą kiwi ochrzczono znany dziś owoc, który wcześniej funkcjonował jako „agrest chiński”. Roślina ta pochodzi właśnie z Chin i dopiero nie dawno stała się flagowym produktem eksportowym Nowej Zelandii. Nowa nazwa miała walory marketingowe.

Dziś kiwi to ptak, owoc, dolar nowozelandzki a Kiwi to Nowozelandczyk, ale powróćmy do korzeni. Kiedy przodkowie Maorysów dobili na swych łodziach do Aotearoa (Nowa Zelandia), zobaczyli brązowego ptaka z długim dziobem, który przypominał im znanego z innych archipelagów kulika alaskańskiego (Numenius tahitinensis), którego nazywali ‚kivi’ od jego głosu. I tak nazwa ta została przeniesiona na nielotnego ptaka, by w XX wieku podbić świat. Niektórzy także w wołaniu ptaków kiwi słyszą podobną onomatopeję.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s